Doğal Hamileliği Destekliyoruz,

Ovulasyon Döneminin Önemi

Prefertil TÜRKİYE

Aile kurmak için, herşey birbirini tetikler ve takip eder. 

Aşk, Evlilik, Beraberlik, Hamilelik ve Aile olmak. Tam bir aile olabilmek için gerçekleşmesi gereken tek bir unsur beklenir.
 
O da: Doğal bir Hamilelik.

Küçük faktörler doğal bir hamileliği engelleyebilir. Ne yazık ki, her yedi çiftten birinde hamilelik gerçekleşmez. Yapılan araştırmalarda, çocuk sahibi olamamanın kadın & erkek üreme sağlığı problemlerinin haricinde bazı basit sıkıntılardan kaynaklanabildiğini göstermektedir. Bunların başında, kadının en doğurgan dönemi olan ovulasyon/yumurtlama dönemlerinin tam olarak bilinmemesi ve doğal bir hamileliğin gerçekleşmesi için vajina pH değerinin spermler ve döllenme için uygun değerde olmamasıdır.

Prefertil TÜRKİYE olarak, bu basit engellerin aşılması için yüksek sandartlarda ve kalitede üretilen Hamilelik Jelimiz, Ovulasyon/Yumurtlama Testimiz, Kadın & Erkek Kısırlık Testimiz ve Ultra Erken Teşhis Gebelik/Hamilelik Testi ürünlerimizle doğal bir hamilelik için, her adımda birlikteyiz.

Adet döngüsünün ortalarında yumurtalıktan bir yumurta salınır ve bu yumurta fallop tüpü boyunca ilerler; bu olay yumurtlama olarak bilinir. Kadınların çoğunda yumurtlama ile bir sonraki adet döneminin başlangıcı arasında 12 ila 16 gün vardır. 28 günlük düzenli bir döngüye sahip kadınlar büyük olasılıkla yaklaşık 14. günde yumurtlarlar. Sizin döngünüz bundan daha uzun sürüyorsa; örneğin 35 günse, 19. ila 25. günler arasında doğurgan olma olasılığınız yüksektir. 23 günlük daha kısa bir döngüye sahipseniz, 7. ila 13. günler arasında olabilir.

Bir yumurta tamamen olgunlaşana ve fallop tüplerinden aşağı ilerleyene kadar luteinizan hormonunda (LH) ani bir artış olur. Yumurtlama normal koşullarda ‘LH pikinden’ 24 ila 36 saat sonra gerçekleşir. Bir yumurta yumurtlamadan sonra 24 saate kadar canlı kalabilir. Bu süre zarfında hamileliğin gerçekleşmesi için sperm yumurtayla birleşerek onu döllemelidir. Aslında tam da yumurtlama gününde cinsel ilişkiye girmeniz gerekmez, sperm cinsel ilişkiden sonra fallop tüplerinde 3 ila 5 gün canlı kalabilir ve yumurta yumurtalıktan salındığında onu hala dölleyebilir.

Bu, yumurtlamadan önceki günlerde ve yumurtlama gününde cinsel ilişkiye girmeniz halinde hamile kalma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bu en değerli dönemi belirlemek için ovulasyon/yumurtlama testlerimizi güvenle kullanabilirsiniz.

Doğal Hamilelik ve Spermler için vajinal pH değerinin önemi

Kadınlarda adet döngüsünün çoğunda, vajina içindeki bu pH değeri 4 ile 4.5 arasındadır ve bu nedenle asidiktir. Bu düşük pH değeri enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Fakat aynı zamanda bu düşük pH değeri sperm hücreleri için kötü bir ortamdır. Ovulasyon dönemi aşamasında sperm hücreleri için en uygun pH değeri 7 ile 7.5 arasında olmalıdır. Sperm hücreleri ancak bu pH değeri olan ortamda yumurtaya olan yolculuğa başlayabilir ve doğal döllenme gerçekleşebilir.

Eğer, kadının ovulasyon/yumurtlama günlerinde vajina içindeki pH değeri, spermler için uygun değerde olmazsa, yumurtaya olan yolculuk tam olarak başlamayabilir. Bu durumda spermler çok ileriye gidemez ve yumurtaya ulaşıp dölleyemez.

Ayrıca çiftte erkek faktöründen kaynaklı düşük sperm sayısı, yapısı, hareketliliği gibi problemler de mevcut ise, hamile kalma şansı daha da düşmektedir. Böyle problemler de eklendiğinde, çiftler strese girmekte ve bu önemli günlerde mecburiyetten beraberlik yaşamaktadır. Bu durum ise kadınlarda vajinal kuruluğa sebep olmaktadır.

Böyle zamanlarda çiftler, daha konforlu bir beraberlik için vajinal yağlar, nemlendiriciler ve benzeri maddeler kullanmaktadır. Bu amaçla üretilen çoğu jellerin, nemlendiricilerin asidik pH değeri nedeniyle sperm hücreleri zarar görmektedir. Bu nedenle çocuk isteyen çiftlerimiz için üretilen, spermlere ve kadın üreme sistemine zarar vermeyen aksine, antioksidan destek verip
pH değeri dengeleyen hamilelik jelimizi kullanabilirsiniz.